Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

Difuzní kapacita plic je jedna z několika hodnot, které mohou být zjišťovány při funkčním vyšetření plic. Při měření difuzní kapacity plic se obvykle zkoumá schopnost plic absorbovat kyslík ze vzduchu. Za tímto účelem pacient vdechuje testovací vzduch s přesně stanoveným obsahem oxidu uhelnatého (CO). Po vdechu a výdechu obsahuje tento testovací vzduch menší množství CO, než obsahoval původně. Vzhledem k tomu, že oxid uhelnatý – stejně jako kyslík – přechází z plic do krve, je možné z příjmu CO vyvodit závěry o přestupu kyslíku. Test trvá několik minut. Difuzní kapacita plic je snížená například u plicního emfyzému. Viz také difuze, kapacita, plíce.

Jednosekundová vitální kapacita neboli FEV1 (zkratka pochází z anglického názvu forced expired volume in 1 second) je hodnota měřená při funkčním vyšetření plic. Jedná se o objem vzduchu, který je člověk schopen vydechnout s co největší silou a co nejrychleji během jedné sekundy. FEV1 se měří pomocí spirometrie a používá se při diagnostice a sledování některých onemocnění plic. Viz také kapacita.

Kapacita v souvislosti s lékařstvím má několik různých významů: potenciální vnitřní objem nějakého orgánu – např. kapacita močového měchýře udává, kolik se do močového měchýře vejde moči, schopnost něco pojmout – např. kapacita nemocnic udává, kolik pacientů jsou nemocnice schopny přijmout. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz kapacita.

Onemocnění plic může být akutní nebo chronické. Mezi akutní potíže se řadí například zápal plic. K chronickým onemocněním plic patří například chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) či karcinom plic. Na diagnostiku a léčbu onemocnění plic se specializují pneumologové. Viz také plíce, dýchací systém.

Funkční vyšetření plic neboli vyšetření plicních funkcí je sada různých vyšetřovacích metod, jejichž pomocí pneumolog získá informace o výkonu plic. Mezi nejčastěji používané metody (například při diagnostice astmatu) se řadí spirometrie a bronchodilatační test, v některých případech i bodypletysmografie. Viz také plíce.

Nemalobuněčný karcinom plic neboli NSCLC (zkratka pochází z anglického názvu non-small-cell lung cancer) je souhrnné označení pro skupinu zhoubných nádorů plic, které jsou pojmenovány podle druhu buněk, které se v nich vyskytují, popř. podle toho, jak tyto buňky vypadají pod mikroskopem. Odborníci rozlišují tři hlavní typy nemalobuněčného karcinomu plic: adenokarcinom – vyskytuje se nejčastěji, spinocelulární karcinom, velkobuněčný karcinom. Nemalobuněčný karcinom plic se vyskytuje častěji než malobuněčný karcinom plic. Viz také karcinom plic.

Rakovina plic je lidové označení pro karcinom plic. Viz také rakovina, plíce.

Volumredukční operace plic, chirurgická volumredukce neboli LVRS (zkratka pochází z anglického názvu lung volume reduction surgery) je otevřený chirurgický zákrok, který se někdy používá při léčbě pacientů s rozedmou plic, popř. CHOPN. Při LVRS jsou z pacientových plic odstraněny kousky plicní tkáně poškozené emfyzémem, aby mohla zbývající tkáň lépe fungovat. Výsledkem operace může být lepší funkce plic, snazší dýchání, vyšší tělesná výkonnost a celkově vyšší kvalita života. Viz také redukce, plíce, bronchoskopická volumredukce.

Rozedma plic neboli plicní emfyzém je poškození plic, které se projevuje dušností. U lidí s plicním emfyzémem jsou poškozeny plicní sklípky. Jejich vnitřní stěny časem zeslábnou a prasknou – a místo mnoha malých vzduchových prostor se vytvoří větší vzduchové prostory. Tím se zmenšuje povrch plic a následně i množství kyslíku, které se dostává do krevního oběhu. Při výdechu poškozené plicní sklípky nefungují správně, „vydýchaný“ vzduch se v nich zachytí a nezbývá tak prostor pro vstup čerstvého vzduchu (bohatého na kyslík). Plicní emfyzém – společně s chronickou bronchitidou – se nejčastěji vyskytuje u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN). Obrázek 1: Plicní emfyzém – schematický nákres zdravé plíce (vlevo) a plíce zničené emfyzémem (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Obrázek 2: Plicní emfyzém v detailu – schematický nákres zdravých plicních sklípků (vlevo) a zničených plicních sklípků (vpravo). (Zdroj: depositphotos.com) Viz také plíce, emfyzém.

Zánět plic je jiný název pro zápal plic. Viz také zánět, plíce.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků